• sadik@gelbalhukuk.com
  • 0356 214 73 54
Geri Dön

Gelbal Hukuk Bürosu olarak hukukun birçok alanında faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Ekip olarak en iyi hukuki servisi vermek ve iş hayatına uygun çözümler üretmek için istek ve özveri ile çalışmaktayız.

Copyright By Codlio
Danışmanlık için arayın! 0356 214 73 54
Hemen Arayın 0356 214 73 54

Takip Et:

Tazminat Davasında Ne Kadar Para Alınır?

Tazminat Davasında Ne Kadar Para Alınır?

Tazminat Davasında Ne Kadar Para Alınır? para alınır mı? miktarı ne kadardır gibi sorularınızın tüm cevabı bu yazımızda. Tazminat, kişinin haksız bir neden ile görmüş olduğu maddi ya da manevi zarar için isteyebileceği karşılıktır.

Kişinin uğramış olduğu haksızlık nedeniyle zararının karşılanması için açılan dava ise tazminat davasıdır. Kişinin, kişilik haklarının ihlal edilmesi, maddi veya manevi olarak zarara uğraması halinde para karşılığını talep edebilecektir.

Tazminat Davasında Para Ödenir Mi? Tazminat davasında para alınır mı?

Maddi tazminat davasında, kişi zararının karşılığını küçük bir miktar belirleyerek dava açabilir. Yargılama esnasında kişinin maddi zararı hesaplanır. Davacı, maddi zararını yükselterek talepte bulunabilme imkanına sahiptir. Manevi tazminat davasında, dava dilekçesinde miktar belirtilir. Yargılama esnasında miktar yükseltilmez. Davacı açtığı manevi tazminat davasında belli bir harç yatırır.

Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Tazminat miktarı hesaplanırken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

  • Zarar gören kişinin ne kadar zarara uğradığı hesaplanır.
  • Dava açma nedenlerine, kişiye ve olaya bakılır.

Bu hususlar ile beraber bilirkişi dosyaya atanır ve hesaplama adına incelemede bulunur. Bilirkişi raporunun hazırlanması için kişi talepte bulunur. Bilirkişi ödemesi gerçekleştirilir. Maddi tazminat hesabında, davacının uğradığı zarar ve malındaki eksikliklerin tespitiyle gerçekleştirilir. Manevi tazminatta, kişinin kaybetmiş olduğu yaşam sevincinin tekrar kazandırılması amacıyla verilir.

Avukata mı ihtiyacınız var? Hemen Gelbal Hukuk Bürosunu bu numaradan 0356 214 73 54 arayabilirsiniz.

Tazminat Davası Açma Ücreti Ne Kadardır?

Her dava açılırken belli bir harç ve masraf yatırılır. Tazminat davası açılırken maddi ve manevi tazminat miktarı üzerinden hesaplama yapılarak harç miktarı belirlenir. Davada yapılacak olan posta tebligatları gibi masraflar yatırılır. Net ve belirgin şekilde ücreti yoktur.

Sizde diğer hizmetlerimize göz atmak için tokat avukat sayfamıza bakabilirsiniz.

Tazminat Davasında ne kadar para alınır? Hakaret tazminat davasında ne kadar para alınır?

Kişinin uğramış olduğu haksızlık nedeniyle zararının karşılanması için açılan dava ise tazminat davasıdır. Kişinin, kişilik haklarının ihlal edilmesi, maddi veya manevi olarak zarara uğraması halinde para karşılığını talep edebilecektir.

Tazminat davası açma süresi

Tazminat davasında zaman açışı bulunmaktadır. İstisna davalar hariç fiil ve failin öğrenilmesinden itibaren 2 yıl ila 10 yıl arasında davanın açılmış olması gerekmektedir.

Sadık Can Gelbal

Bilgi İçin : 0356 214 73 54

Tokat Avukat ve Hukuk Bürosu arayanlar için Gelbal Hukuk bürosu sizlere yardımcı olabilir. Ceza Hakuku, vergi hukuku, tokat arabuluculuk, aile hukuku, bilişim hukuku, ticaret hukuku gibi bir çok alanda sizlere yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz.